KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 9671325
*
nr 967 1325
Inger Rydén
(f. 1944), Sverige
Gouache, Inger Rydén (f. 1944), "Tvivlet", -66, 35x23
Inger Rydén, född 1944 i Uppsala, svensk målare och illustratör.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 juni 2015
kl 19:53:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/6 14:20:36
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Inger Rydén
Inger Rydén, född 1944 i Uppsala, svensk målare och illustratör.
Läs mer om Inger Rydén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache inger rydén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
Inger Rydén
Inger Rydén, född 1944 i Uppsala, svensk målare och illustratör.
Läs mer om Inger Rydén
nr 967 1325
Inger Rydén
(f. 1944), Sverige
Gouache, Inger Rydén (f. 1944), "Tvivlet", -66, 35x23
Inger Rydén, född 1944 i Uppsala, svensk målare och illustratör.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 juni 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/6 14:20:36 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Inger Rydén
Inger Rydén, född 1944 i Uppsala, svensk mÃ¥lare och illustratör.Läs mer om Inger Rydén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache inger rydén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07